Ruská kultura, ta tradiční, je prostě kouzelně pohádková.

17. srpna 2012 v 10:42 | Michelle |  A co na to Michelle
V jeden dávný čtvrtek jsem měla to štěstí a čest zúčastnit se zlínského koncertu tohoto neskutečného souboru ruské armády. Kalinku, kterou jsem dala hned do úvodu zpívali jako přídavek. Lidé se snažili vytleskat i ten druhý, což už se nepovedlo. Teď ale hezky od začátku...
S udivením jsem zjistila, že mnozí mí známí, ač hudebně zběhlí, tento soubor neznají. Zůstala jsem s údivem naprosto bezeslov, pak jsem si ale uvědomila, že na to vlastně asi nic není. Vlastně se to dá asi srovnat s tím, že Mahlerovu devátou taky málokdo zná.
Tady byl ovšem ten rozdíl, že starší lidé, vyrůstající za ruské okupace je znají. Museli je znát, byla to povinnost. Až už to přestala být povinnost, nejspíš se to spousta z nich snažila vytlačit z povědomí. Přes to všechno byl zimní stadion nacpaný k prasknutí, nebylo kde zaparkovat, skoro ani kam si stoupnout. Naštěstí naše vánoční lístky byly přímo do prostřed ledové plochy.
Abych jenom nepěla chválu, přidám taky trochu kritiky. Ovšem ne na ruské fešáky, bohužel to bude kritika na některé Čechy, v některých ohledech opravdu burany. Koncert začínal v 7 hodin, večer samozřejmě. 98% lidí přišlo včas, následně koncert začal. Když je pánové v obleku uváděli, začali se rojit opozdilci. Už to bylo mírně nevhodné. Co bylo ale naprosto nemyslitelné, že až už začali hrát, zpívat a tancovat, někteří lidé měli tu drzost, že si hledali místo. Nenepadlo je ani počkat, až jedna písnička skončí a jít si to místo najít než začne další, což by sice bylo pořád o sto procent trapnější než přijít včas, ale pořád by to nebylo tak ponižující a pro vystupující tak urážející, jak tohle.
Na závěr. Obrovský zážitek, bylo až neskutečné, jakou sílu může mít lidský hlas. Když šli na maximum, úplně bylo cítit, jak se vzduch kolem chvěje. Kdo někdy něco takového zažil, musí navždy milovat ten pocit, který mu dokáže dát jen orchestr nebo tak obrovský sbor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Xavier Fender Xavier Fender | Web | 17. srpna 2012 v 21:44 | Reagovat

Byl jsem na nich v rámci letošního turné v  Českých Budějovicích. A šlo o opravdu fantastickou podívanou. Nesetkal jsem se popravdě s nikým, kdo by je neznal ... sice se ne každému líbí, ale každý, komu jsem o nich vyprávěl, měl ponětí, nad čím se tolik rozplývám. Jediným zklamáním pro mě bylo, že Kalinku u nás nezahráli. :( A chování Čechů ani nechci zmiňovat ... nejenomže někteří chodili pozdě, ale ještě ke všemu do sebe strkali jak burani. :( Všude se mačkali ... vůbec ta atmosféra tam nebyla nijak přátelská. Naštěstí mi dění na pódiu ani příliš nedovolovalo soustředit se na atmosféru kolem ... to, co tam předváděli, bylo vyloženě božské ... Jsem rád, že sis to také užila. :)

2 Sophii Sophii | Web | 18. srpna 2012 v 20:50 | Reagovat

To se divim, že narazilas v okolí na ty co neznají Alexandrovce... to je totiž docela zvučné jméno... No a Češi, pořád si myslíme, že jsme pupek světa. Je to bohužel hrubý omyl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama