Být, či nebýt - blog v angličtině?

30. dubna 2013 v 17:28 | Michelle |  A co na to Michelle
Někteří už to asi ví, ale předpokládám, že většině mých čtenářů zůstává dosud skryt fakt, že mám ještě jeden blog. Ti, co mě znají, se nemají čemudivit, bibliotheca je můj internetový domov. Místo, kam ukládám svoje myšlenky, místo, které je svědkem mého života a vývoje už pěknou řádku let a je to blog, který se mnou roste. Teda aspoň doufám. Z hloupých pubertálních článků plných "pixelek" a holky, která se snažila "být někým" takovým, jak jí to tehdy přišlo super tento blog přežil roky, kdy jsem hledala sama sebe, zkoušela všemožné a někdy i dost nemožné zbytečnosti.

Snažila jsem se blogu shánět návštěvnost do té doby, až tady jednou bylo takových dvě až tři sta lidí za den, čímž jsem si vlastně uvědomila, že nestojím o hromady lidí, kteří projdou obrázky a zase odejdou, ale že si daleko víc vážím lidí, kteří sem chodí čas od času a zanechají tady stopu i v jiné podobě než je další číslo v řebříčku toplistu.

Za tu dobu jsem si uvědomila, že jsem chameleon a že se můj styl oblékání mění v závislosti na náladě a počasí, stejně jako můj charakter, ač povaha zůstává stejná. A tak je to i s tímto blogem. Je mým věrným odrazem, pomáhá mi uvědomovat a ujasňovat si spoustu věcí a kdo ho sleduje a vnímá víc než jen obrázky a samostatná slova, zná mě jako nikdo jiný.

Je tak moc osobní, že opravdu nemám potřebu ani zájem o jeho existenci informovat své široké okolí. Kdo na něj narazí, přečte si ho a rozhodne se, že se chce vrátit, budu jen a jen ráda. Ale představa, že by ho lidé četli jenom proto, že mě znají a chtějí "zůstat v obraze", se mi vůbec nelíbí. Takoví lidé se mnou mají mluvit a ne o mně číst. Protože právě ti lidé, kteří mě znají, si můžou mnohé články vztahovat na sebe, má psaná slova brát osobně a špatně je pochopit. To je jenom na škodu... kterou to už taky napáchalo. Naštěstí mám rozumné kamarádky, které pochopily, že buď tu nic nemájí brát na sebe, nebo to tu nemají vůbec číst.

Pak je tady ale místo, které je, dalo by se říct, skoro až opakem bibliothecy. Odkaz sem dát nemůžu, protože odkaz na tyto blogy vyhodocuje náš český jako spam, či tak něco. Pokud ale chcete, dostanete se na něj přes moje fb stránky, na které je odkaz v menu. Dokonce i na twitteru to mám, kdyby jste chtěli, tak mě můžete i follownout, tweetuju skoro pořád :D můj twitter najdete tady.

Je to blog, kde prezentuju svoje fotky, jsem tam sama za sebe a hrdě se jím chlubím i lidem, které nemusím, protože by museli opravdu hodně, ale hodně přemýšlet nad těma fotkama a nad jejich postupným vývojem, kdyby chtěli zjistit něco o mojí povaze a tak. Vlastně jsem ho zakládala s tím, že má sloužit k prezentaci mých fotek a přehlednému získání potřebných informací o focení.

Přes rok jsem tam moc fotek nedávala, ale teď chci to změnit. A tak mě napadla taková věc. České a slovenské blogery čtu tady. Ti všichni znají bibliothecu, znají tu Michelle, kterou málokdo druhý. Nechci tady psát jinak, než píšu, protože česky líp vyjádřím, co mám na srdci a vy to líp pochopíte. Na tom druhém blogu jsou ale lidi, kteří mě nezajímají jako vy. Nepotřebuju, aby věděli, co mám na srdci, ale aby věděli, co znamenají ty fotky nebo jak vznikly. Nechci jim ukázat sebe, ale svoji tvorbu. A tu chci ukázat i lidem, kteří "by mi mohli být užiteční" zní to hůř, než je to myšleno, ale nenapadá mě způsob, jak to vyjádřit líp. Chci fotit módu a módní portrét. A proto chci, aby měli snadný přístup k tomu všemu lidé, kteří se tomu věnují, které móda baví, kteří jsou v jejím světě nějak známí nebo dokonce důležití. Nemám na mysli magnáty a tak, na to se neopovažuju ani pomyslet, ale vy snad chápete, co mám na srdci ;)

Proto mě napadlo... co kdybych ten blog psala v angličtině? Nejsem žádný přeborník, ale pár papírů o úrovni už mám a portály o všem, co mě zajímá, už čtu takřka výhradně zahraniční, i sopoustu blogů čtu v angličtině. Protože ale vím, že je spousta lidí, co s angličtinou stále bojují, moje vize ve stylu Lindy z Call me cupcake, která svůj "oficiálnější" blog píše ve svém rodném jazyce a všechny články zároveň překládá i do aj. Pak má taky denní blog, jenom v rodném jazyce, ale to už není důležité.

Jaký na to máte názor vy? Mně to docela láká, angličtina otevírá dvěře do světa i světu. Kdybychom byli třeba francouzi, nebo tak, bylo by to zase jiné. Je fajn, že je Česko taková malá země, na druhou stranu to dokáže být řádně omezující, obzvlášť náš jedinečný jazyk. Jsem hrdá na to, že jsem Češka, i že jsem Evropanka. Ale kolik Čechů fungovalo v zahraničí? Jasně, ne všichni se vrátili a ne všichni se ke své národnosti hlásili, ale to už je jiná pohádka...


Po dlouhé době taky fotka mojí maličkosti :) Je z půlky dubna, pode mnou byla cca dvoumetrová vrstva sněhu. Teď už tam není žádný. (jo, na jižní moravě, prosím pěkně :D)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sentencia Sentencia | Web | 1. května 2013 v 11:08 | Reagovat

podle mě je dobrou a takovou neutrální volbou, dát do článků oba jazyky. Víš tak, že si to přečtou jak ti "domácí" návštěvníci, kteří jazyk moc neumí, tak i ti, o jejichž zájem usiluješ :)

2 Teeda Teeda | Web | 1. května 2013 v 22:49 | Reagovat

české doupě už jedno máš... vrhla bych, se na tvém místě, do cizojazyčného světa, jako do dalších dveří, které se nabízejí k otevření... přeci - proč ne?

3 Lianna Ellusive Lianna Ellusive | Web | 3. května 2013 v 16:11 | Reagovat

Jdi do toho, jestli na to máš chuť. Život je hra, tak si jej užij:-). Člověk prý beztak lituje jen věcí, které neudělal.

4 L. L. | Web | 4. května 2013 v 1:03 | Reagovat

Nejdřív mě napadlo to, co Sentenciu, ale pak si říkám, že když se nějaký člověk, kterému angličtina dělá problém, bude opravdu chtít dozvědět, co k fotografiím píšeš, tak si to přeloží. Líbí se mi tvůj nápad a vážně věřím, že to s focením dotáhneš hodně daleko. Tak štěstí.. (:

5 L. L. | Web | 4. května 2013 v 1:04 | Reagovat

PS: fotka je skvělá! :-)

6 m. m. | Web | 6. května 2013 v 11:18 | Reagovat

Já tenhle problém řeším furt. Zatím setrvávám v češtině, ale je na pytel, že znám už i dost anglicky mluvících a ty prostě na svoje český kecy odkázat nemůžu. Abych to psala v obou jazycích, na to nemám trpělivost. A dva blogy s trochu rozdílným obsahem? To už vůbec. Nechci se tříštit na víc míst. Takže zatím prostě setrvávám v tý mateřštině a anglicky se vyžívám všude jinde, v komentářích u druhých lidí, twitter, facebook...

7 psychopat psychopat | 5. ledna 2014 v 5:44 | Reagovat

správně, přizpusob se. já mám rozdělaný i hrníčky, když jsem začal dělat navíc kafe v garáži, tak jsem měl asi tejden zásek, protože jsem je prohodil, respektive ten nový nahradil stávající doma, protože z puvodního hlediska červená venku více zahřeje, ale to je sekundární k tomu, že na perimetru už něco vydržím a navíc došlo k narušení zvyklostí, když jsem si už logicky vybral barvu jádra. no hlavně, že se to vysvětlilo. podobnej problém jsem měl i s dvěma konvicema, ale to zas až příště....... mimochodem, co tak vyčerpávajícího bys mohla psát k fotkám, abys to zároven i nepřekládala i do francouštiny...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama